Z czego składa się ekwipunek nurkowy?

W skład sprzętu nurkowego wchodzi tak naprawdę nieokreślona liczba urządzeń, przyrządów itp i ich ilość jest nieograniczona. Postaramy się jednak przybliżyć kilka terminów, które w sprzęcie każdego nurka się pojawiają.

Sprzęt ABC – czyli podstawowy sprzęt nurkowy bez którego „ani rusz”. W skład tego zestawu wchodzi maska, płetwy oraz fajka. Maska służy nurkowi do odseparowaniu wody od oczu, dzięki czemu będzie mógł oglądać krajobrazy głębin.

Butle do nurkowania – ze względu na zastosowanie butle dzielimy na butle aluminiowe lub butle stalowe (dużo mocniejsze od aluminiowych). W butlach nurkowych magazynowane są gazy potrzebne do nurkowania – może być to sprężone powietrze, nitrox (powietrze nasycone wyższym stężeniem tlenu), trimix (tlen hel azot) czy też inne mieszkanki gazowe.

Skafander – skafander nurkowy pełni głównie funkcję ocieplenia ciała. Skafandry popularnie zwane są również piankami do nurkowania. Wyróżniamy skafandry suche i mokre. Suche są dedykowane do nurkowania w zimnych wodach. Mokre znalazły zastosowanie w wodach ciepłych.

Jacket / Skrzydło – służy do kontrolowania wyporności nurka. Nadmuchując go powietrzem wypiera nas w górę, zaś gdy spuszczamy z niego powietrze – kierujemy się w gół.

Komputer nurkowy – jest nowoczesnym wynalazkiem, który mierzy aktualną głębokość oraz informuje nas o przystankach dekompresyjnych. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo i informuje o różnych zagrożeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*