Od snorkelingu do free divingu. Jaka jest różnica w doborze sprzętu do snurkowania i do free dvingu? Część 2.

Podstawową różnicą pomiędzy freedivingiem a snorkelingiem są płetwy. Freediving charakteryzuje się tym, że zejście pod wodę jest głębsze, następuje po szeregu treningów, a poruszanie się pod wodą ma być szybsze i bardziej „płynne”.Free diving to sport dla zaawansowanych pływaków, którzy muszą dobrze poruszać się na powierzchni, aby swobodnie i sprawnie wypaść pod wodą.

Opisane poprzednio płetwy do snorkelingu to płetwy długie o sztywnym, ale giętkim piórze, które bardzo wdzięcznie poruszają się pod wodą. Materiał jest lekki, miękki i elastyczny. Takich wymogów nie ma w przypadku sorkelingu. Sport ten jest znacznie łatwiejszy i bardziej popularny. W dobrze dobranym podstawowym ABC do nurkowania, każdy jest w stanie unieść się swobodnie na powierzchni.

Płetwy do snorkelingu, bądź służące do nauki nurkowania to płetwy kaloszowe o długości pióra około 60 cm. Płetwy takie mają często na plastikowym piórze gumowe wstawki. Dzięki temu płetwa jest miększa i nie trzeba wkładać tyle wysiłku, aby przemieścić się pod wodą, bądź na powierzchni.

Modele płetwy różnią się od siebie kształtem pióra jak, kolorem, czy kaloszem. Ostatnią nowością na rynku są płetwy Amika, firmy Aqua Lung. Są to płetwy do nałożenia na gołą stopę, bądź na skarpetę neoprenową,  które mają regulowaną wielkość paskiem. Dzięki temu jedna płetwa pasuje na dwa rozmiary i można ją znacznie wygodniej i trafniej dopasować.

Płetwy do snorkelingu w przeciwieństwie do płetw do freedivingu można używać bez wcześniejszych treningów i szkoleń. Sama sztuka pływania prawidłowo i efektywnie w masce, fajce i w płetwach wymaga jednak wcześniejszego przeszkolenia i nauki, która wyrobi w nurku odpowiednie zachowania pod wodą.

2 Replies to “Od snorkelingu do free divingu. Jaka jest różnica w doborze sprzętu do snurkowania i do free dvingu? Część 2.”

  1. Od dawna bawię się w snurkowanie, postanowiłem kontynuować swoją przygodę jako free diver. Artykuły z tej serii są dla mnie bardzo pomocne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*